Grandeur Carre Handleset D Grip & Circulaire Knob - Keyed Differently
Grandeur Carre Handleset D Grip & Circulaire Knob - Keyed Differently features a square D-shaped handle and thumb release and round knob on the other. The beautiful edges and longer plate enhance the glamour and aesthetic of your door without compromising security. This handleset is available with any Grandeur Hardware knob and lever. Offered in the following Grandeur designer finishes to help you mix and match your door hardware: Vintage Brass, Antique Pewter, Satin Nickel, Timeless Bronze and Lifetime Brass.
Specifications
| Brand | Grandeur |
| Center to Center | 5 1/2" |
| Height | 19" |
| Material | Brass |
| Projection | 3" |
| Style | Carre |
| Thickness | 1/2" |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like