Grandeur Grande Victorian S-Grip Thumblatch - Bellagio Lever Entry Set
The elegant look of the Grande Victorian handle set has a broad appeal that works well with almost any style home. The ornate, Victorian back plate is timeless. Add the Bellagio Lever, with its gracefully curved contour for an unmatched combination. The other side has an S-grip curved handle with Thumblatch on a Victorian-style back plate. Made if solid brass and offered in five great metal finishes to complement any decor.
Victorian Long Plate Specs
Bellagio Lever Stats
Victorian Handleset-S Grip Stats
Specifications
| Projection | 3 1/4" |
| Width | 2 7/8" |
| Style | Victorian: 1837 - 1910 |
| Brand | Grandeur |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Center to Center | 5" |
| Height | 17 7/8" With Deadbolt |
| Material | Solid Brass |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like