2 3/8 Inch Backset Hummingbird Mortise Lock With Key
Replace your worn interior locks with Restorers 2 3/8 Inch Backset Hummingbird Mortise Lock With Key. This is a classic reproduction of an original lock design. The solid brass lock features a delightful hummingbird pattern with Blackened Brass finish. 2 keys included with each set. 2 3/8" backset. 2 1/4" center to center.
- Product: 2 3/8" Backset Hummingbird Mortise Lock
- Depth: 3"
- Height: 3 5/8"
- Projection: 1 1/16"
- Width: 5/8"
- Center to Center: 2 1/4"
- Top of Lock Case to Top of Spindle Hole: 1/2"
- Top of Lock Case to Center of Spindle Hole: 3/4"
- Material: Solid Brass
- Finish: Blackened Brass
- Strikeplate is reversible and has design on both sides
Specifications
| Width | 5/8" |
| Center to Center | 2 1/4" |
| Depth | 3" |
| Finish | Blackened Brass |
| Additional Dimensions | Strike Plate: 3 5/8" H X 15/16" W W/O Tab X 1 3/8" W W/ Tab; Faceplate: 5 5/16" H X 7/8" W |
| Material | Solid Brass |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Restorers |
| Height | 3 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like