idh by St. Simons 21194 1 1/4 Inch Round Mushroom Knob
Idh By St. Simons 1 1/4 Inch Round Mushroom Knob showcases professional grade quality, genuine solid brass and an array of stylish finishes to suit any decor.
Breakaway screws are included with this knob. The end portion of the screw breaks off to make the screw shorter, however, if installed properly, the break off feature does not affect the overall effectiveness or strength for its installation. The breakaway screw is 1 1/2" long and 0.15" thick, with break off increments of 1/4".
Specifications
| Additional Dimensions | Screw: 1 1/2" Long |
| Brand | Idh By St. Simons |
| Diameter | 1 1/4" |
| Height | 1 1/8" |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 1 1/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like