idh by St. Simons 21002 12 Inch Solid Brass Sash Stay
Precision machining, professional architectural grade quality, and genuine solid brass are features that define this 12" sliding rod casement adjuster made by idh by St. Simons. Designed for use on outswing hinged windows, this is an authentic period reproduction of an American classic. With its serrated knob, the window can be positioned in open, closed, or any position in between.
- Genuine Solid Brass
- Easy Installation
Specifications
| Additional Dimensions | Rod Diameter: 3/8" |
| Brand | Idh By St. Simons |
| Diameter | 3/8" |
| Length | 12" |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 1 13/16" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like