idh by St. Simons 21014 Large Casement Latch
Professional Architectural Grade Quality defines this Idh By St. Simons Large Casement Latch. This classic casement fastener features superior design and precise engineering of the fastening system, to ensure smooth function and positive tension. Hand polished to a brilliant finish, this casement fastener will impress you. It comes with 3 different Solid Brass keepers for different mounting applications.
- Handle: 3 3/4" Length
- Genuine Solid Brass
- Easy Installation
Specifications
| Additional Dimensions | Base: 2 1/16" X 1 1/16" |
| Brand | Idh By St. Simons |
| Length | 2 1/16" |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 1 7/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like