idh by St. Simons 21021 Shutter Bar Hook Set
This classic, Colonial period, authentic reproduction Shutter Bar Kit made by idh by St. Simons is constructed of high quality Genuine Solid Brass. It can be used to secure cabinet doors, light weight doors, bi-fold doors, etc.Â
- Genuine Solid Brass
- Easy Installation
Specifications
| Additional Dimensions | Base: 1 3/16" X 5/8" |
| Bottom Diameter | 1/2" |
| Brand | Idh By St. Simons |
| Diameter | 5/8" |
| Length | 1 3/16" |
| Material | Solid Brass |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like