Jeffrey Alexander Hayworth Cabinet Knob
The pairing of industrial and elegance is one that is not often combined, but that is what Hayworth precisely personifies! This simple yet exquisite Jeffrey Alexander collection offers a clean design while providing a substantial profile through its stepped detail. Pair any of the six pull lengths with the two coordinating knob options in three crisp finishes to enhance any contemporary design scheme.
Specifications
| Base Diameter | 3/8" x 3/8" |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Diameter | 1 1/8" |
| Height | 1 7/16" |
| Material | Zinc |
| Projection | 1 7/16" |
| Style | Contemporary |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like