Restorers Kitchen Deck Mount Bridge Faucet with Brass Sprayer
Victorian charm and functionality are featured in the Kitchen Deck Mount Bridge Faucet with Brass Sprayer. The solid brass construction and ceramic disc cartridges featured in this faucet guarantee long lasting performance in a beautiful design. Cross handles provide ease of use with quarter turn function. Solid brass sprayer included. Lifetime premier finish.
- Product: Bridge Style Kitchen Faucet
- Style: Victorian
- Finish: Polished Brass, Chrome, ORB, Sat. Nickel, Vint. Brass, Brushed Brass, Matte Black, and Polished Nickel
- Material: Brass
- Height: 9 7/8" Spout, 8 1/2" Spout Reach, 12 7/8" Overall
- 8 inch center spread Bridge kitchen faucet, 1.8 GPM at 60 PSI
- Sprayer Included
- 1/4-Turn Ceramic Disk Cartridge
- 10 year limited warranty
- Lifetime Premier Finish
Specifications
| Additional Dimensions | 5 1/8" Sprayer Height |
| Material | Brass |
| Height | 9 7/8" Spout; 12 7/8" Overall |
| Projection | 8 1/2" Spout Reach |
| Style | Victorian |
| Unit of Measure | Each |
| Center to Center | 8" |
| Additional Information | Brass Sprayer Included; Lifetime Premier Finish; Ceramic Disc Cartridge |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Brand | Restorers |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like