Legacy Artisan 10 1/2 Inch Plain Bracket Corbel
When you are looking for a plain corbel without any ornate designs or patterns, consider this 10 1/2-in. bracket corbel from our Legacy Artisan Series. This hand carved corbel features a class L-Shape with a curved front. Made from only the finest hardwoods, this classic corbel is a great way to support kitchen counters, shelves, cabinets, and other areas where a study bracket is needed. Choose from rubberwood or maple.
Specifications
| Finish | Unfinished |
| Height | 10 1/2" |
| Material | Wood |
| Projection | 7 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Artisan |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like