Legacy Artisan 4 1/2 Inch Tulip Square Turned Bun Foot
Give your furniture and cabinets a lift with the Legacy Artisan 4 1/2 Inch Tulip Square Turned Bun Foot. The contemporary square bun foot has a 4 5/8-inch square top that tapers to a 3-inch square base. The bulging middle has a tulip-like profile for a classic look in any decor. 4 1/2 inches tall. Available in 14 wood species: Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar, and Red Oak.
Specifications
| Bottom Diameter | 3" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Material | Wood |
| Top Diameter | 4 5/8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like