Legacy Artisan 4 1/2 Inch x 2 1/4 Inch Square Tapered Foot
Reminiscent of Shaker style, the Legacy Artisan 4 1/2 Inch x 2 1/4 Inch Square Tapered Foot brings simple and practical design to your furniture. The wedge-like foot has a 2 1/4-inch square top that tapers to 1 1/8-inch. The 4 1/2 inch tall furniture foot is offered in 14 wood species: Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Bottom Diameter | 1 1/8" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Material | Wood |
| Top Diameter | 2 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like