Legacy Artisan 4 1/2 Inch x 3 1/2 Inch Tulip Square Turned Bun Foot
This Legacy Artisan 4 1/2 Inch x 3 1/2 Inch Tulip Square Turned Bun Foot is the perfect way to raise furniture or cabinets in classic style. The pretty, tulip-shaped foot has a 3 1/2-inch square top that tapers to 1 3/4 inches. The 4 1/2 inch tall furniture foot is offered in 14 wood species - Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Width | 3 1/2" |
| Bottom Diameter | 1 3/4" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Material | Wood |
| Top Diameter | 3 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like