Legacy Artisan Charlotte 36 Inch x 3 1/2 Inch Island Leg
This Legacy Artisan Charlotte 36 Inch x 3 1/2 Inch Island Leg adds a Traditional look to your support project. The column style leg has classic block 8-inch top and bottom with narrower middle. The 36 inch, solid wood column leg is available in 14 wood species - Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak. 3 1/2 inches wide.
Specifications
| Additional Dimensions | Bottom Block Height: 8" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 3 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like