Legacy Artisan Emma 36 Inch x 4 3/4 Inch Island Leg
Unique in design, the Legacy Artisan Emma 36 Inch x 4 3/4 Inch Island Leg will bring a contemporary look to your island. The column-style leg takes its cues from Mission style and features 7-inch block top and bottom with a curved body showcasing an inset window design. 36 inches tall with 7-in. top and bottom block. 4 3/4 inches wide. Offered in 14 wood species - Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bottom Block Height: 7" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 4 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 7" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like