Legacy Artisan Harvest 18 Inch x 2 3/4 Inch Plain Furniture Leg
Made for coffee tables and shorter tables, the Legacy Artisan Harvest 18 Inch x 2 3/4 Inch Plain Furniture Leg is a classic look. From the block top to the smooth tapered middle and tapered foot, this turned table leg exudes classic style and beauty. 18 inches tall. 2 3/4 inches wide. Top block measures 6 1/2 inches. Offered in 15 wood species - Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, White Pine, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 2 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 18" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 6 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like