Legacy Artisan Harvest 21 Inch x 2 3/4 Inch Fluted Furniture Leg
The Legacy Artisan Harvest 18 Inch x 2 3/4 Inch Fluted Furniture Leg is ideal for new construction or replacement legs on coffee tables and other shorter furniture. From the 7 1/4 inch block top to the fluted tapered middle and tapered foot, this turned table leg showcases artisan style and beauty. 21 inches tall. 2 3/4 inches wide. Top block measures 7 1/4 inches. Available in unfinished Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, White Pine, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Depth | 2 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 21" |
| Material | Wood |
| Brand | Legacy Artisan |
| Top Block Length | 7 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like