Legacy Artisan Mission 36 Inch x 3 1/2 Inch Square Tapered Island Leg
Legacy Artisan Mission 36 Inch x 3 1/2 Inch Square Tapered Island Leg has straight lines and squared corners characteristic of Mission and Arts and Crafts style. The classic Mission design features a block top and tapered shaft with a distinctive indention 8 inches from the top. Use this stylish leg for kitchen islands, fireplace surrounds, bars, entryways and more. The 36-inch, column-like legs are available in Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Bottom Diameter | 2 1/4" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 3 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like