Legacy Artisan Mission 36 Inch x 5 Inch Square Chamfer Island Leg
The Legacy Artisan Mission 36 Inch x 5 Inch Square Chamfer Island Leg showcases Mission style with characteristic clean, straight lines. The classic design post has a block profile with indentions 8 inches from the top and 6 inches from the bottom. Use for kitchen islands, fireplace surrounds, entryways and more. Choice of Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bottom Block Height: 6" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like