Legacy Artisan Mission 36 Inch x 3 Inch Square Chamfer Corner Island Leg
The Legacy Artisan Mission 36 Inch x 3 Inch Square Chamfer Corner Island Leg is designed to fit in smaller spaces where a wider leg will not fit. The wood leg features Mission style with characteristic clean, straight lines. The post has a block profile with indentions 8 inches from the top and 6 inches from the bottom. Choice of Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bottom Block Height: 6" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 3" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like