Legacy Artisan Monte Cristo Plain Vanity Furniture Leg
Add a classic look to vanities and other furniture with this beautiful Legacy Artisan Monte Cristo Plain Vanity Furniture Leg. The beautifully crafted leg features a 28-inch square shaft that sits atop a large round, tapered bun foot with 1 1/16-inch tip. This 36-inch leg is available in Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, White Pine, Poplar and Red Oak. 2-in. wide.
Specifications
| Bottom Diameter | 1 1/16" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 28" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like