Legacy Artisan Saratoga Square Turned Bun Foot
The Legacy Artisan Saratoga Square Turned Bun Foot is a Mission style bun foot with tapered profile and squared accents. The 4-inch, wedge-shaped foot has a horizontal band that add a distinctive feature to this classic design. 4 inches tall with 4-in. top and 2 5/16-in. base. Choice of Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, White Pine, Poplar and Red Oak.
Specifications
| Bottom Diameter | 2 5/16" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4" |
| Material | Wood |
| Top Diameter | 4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like