Legacy Heritage 10 Inch Mission Corbel
Use this Legacy Heritage 10 Inch Mission Corbel to support a countertop overhang on a bar or seating area, as a decoration on a range hood or to give depth and grandeur to a mantel or fireplace surround. Cherry, Rubberwood, Alder, and Maple.
This wooden corbel is shaped on a CNC first for accuracy, and then handcarved for detail. Each corbel is then hand sanded to a stain ready finish, and is individually inspected under bright light.
Available in Cherry, Rubberwood, Alder, and Maple. 10-in. H x 4-in. W x 5-in. D.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like