Legacy Heritage 10 Inch Traditional Corbel
Give you project a classic look with the beautiful Legacy Heritage 10 Inch Traditional Corbel. Hand carved from premium North American hardwoods, these corbels are made by master artisans and feature finely detailed woodwork. Use this traditional corbel to support a counter top, as a decoration on a cabinet, as a shelf bracket, or to give depth and grandeur to a mantel or fireplace surround.
This wooden corbel is first shaped on a CNC, and then hand carved for detail. Each corbel is then hand sanded to a stain ready finish, and is individually inspected under bright light.
Many of our corbels are available in a variety of sizes, styles and wood types to coordinate design throughout your entire home!
- Product: 10 Inch Traditional Corbel
- Material: Wood
- Wood Type: Cherry, Rubberwood, Maple, Oak, Alder
- Height: 10"
- Depth: 5"
- Width: 4 1/2"
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 1/2" |
| Brand | Legacy Heritage |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like