Legacy Heritage 16 Inch Contour Corbel
The Legacy Heritage 16 Inch Contour Corbel is a scroll-shaped wooden bracket with curved front and recessed accent on the side. Use this hand crafted corbel for supporting cabinets, shelves, mantels, and more. This solid wood bracket is offered in Alder, Hard Maple, Cherry, or Rubberwood.
- Material: Solid Wood
- Width: 3 1/2"
- Height: 16"
- Depth: 10"
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Rubberwood
Specifications
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 10" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 16" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like