Legacy Heritage 2 1/4 Inch Transition Block with Half Round Spool
The Legacy Heritage 2 1/4 Inch Transition Block with Half Round Spool can be used as an end block or a center bridge between two pieces of molding. This double spool end coordinates perfectly with rope, panel, fluted, or reed moldings. Use with 1 1/2" molding.
- Material: Solid Wood
- Length: 2 1/4"
- Depth: 1 1/16"
- Height: 10"
- Wood types: Alder, Hard Maple, Cherry, Oak, Poplar
Specifications
| Additional Information | Use With 1 1/2" Wide Moldings. |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 1 1/16" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like