Legacy Heritage 2 3/4 Inch Transitional Block with Half Round Spool
The Legacy Heritage 2 3/4 Inch Transitional Block with Half Round Spool is used as a transitional piece between molding. Use with 2-inch molding. Available in Alder, Cherry, Hard Maple, Oak, or Poplar.
- Material: Solid Wood
- Width: 2 3/4"
- Depth: 1 5/16"
- Height: 10"
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Oak, Poplar
Specifications
| Additional Information | Use With 2" Wide Moldings. |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 1 5/16" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like