Legacy Heritage 2 5/8 Inch Standard Crown Molding - 3 Pack
This is an oversized item. There will be an additional oversize shipping charge of $25.00 for each 3-pack on your order.
Legacy Heritage 2 5/8 Inch Standard Crown Molding SC5 will add a beautiful separation between the ceiling and wall or as a finishing trim around cabinets, pilasters, and more. Available in Alder, Cherry, Hard Maple, Oak, or Poplar.
- This item is sold in a pack of (3) 8' sticks. Packs cannot be split or broken.
- Material: Solid Wood
- Height: 2 5/8"
- Depth: 11/16"
- Length: 95 1/2"
- Made in USA
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Oak, Poplar
Legacy Heritage 2 5/8 Inch Standard Crown Molding Specifications
Specifications
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 11/16" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 2 5/8" |
| Length | 95 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Traditional, Transitional |
| Unit of Measure | Per Pack of 3 |
| Additional Information | Pack of (3) 95 1/2" Sticks; Packs Can NOT Be Split or Broken |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like