Legacy Heritage 3 1/2 Inch Island Post with Cove Ogee Groove
Legacy Heritage 3 1/2 Inch Island Post with Cove Ogee Groove is a beautifully shaped island leg post featuring a tapered bottom and block top with Cove Ogee Groove. Use this stylish post under a kitchen island, counter tops, mantels, and more. Offered in three wood species - Alder, Hard Maple, and Rubberwood.
- Material: Solid Wood
- Style: Contemporary
- Width: 3 1/2"
- Depth: 3 1/2"
- Height: 35 1/2"
- Wood types: Alder, Hard Maple, Rubberwood
Legacy Heritage 3 1/2 Inch Island Post with Cove Ogee Groove Specifications
Specifications
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 3 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 35 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Top Block Length | 7 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like