Legacy Heritage 5 1/4 Inch Cove Crown Molding - 3 Pack
This is an oversized item. There will be an additional oversize shipping charge of $25.00 for each 3-pack on your order.
The Legacy Heritage 5 1/4 Inch Cove Crown Molding brings the beauty of curved crown molding to your space. Crown molding is most often used at the top of a wall to separate the wall and ceiling with a decorative accent. This plain curved crown molding is available in Alder, Cherry, Hard Maple, and Poplar.
- This item is sold in a pack of (3) 8' sticks. Packs cannot be split or broken.
- Material: Solid Wood
- Style: Traditional
- Width: 5 1/4"
- Depth: 3/4"
- Length: 95 1/2"
- Made in USA
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Poplar
Legacy Heritage 5 1/4 Inch Cove Crown Molding Specifications
Specifications
| Additional Information | Pack of (3) 95 1/2" Sticks; Packs Can NOT Be Split or Broken |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 5 1/4" |
| Length | 95 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Per Pack of 3 |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like