Legacy Heritage 5 1/4 Inch Hand Carved Acanthus Molding HCM10
This is an oversized item. There will be an additional oversize shipping charge $25 up to 5 pieces of each unique molding item number on your order.
The Legacy Heritage 5 1/4 Inch Hand Carved Acanthus Molding brings the beauty of hand carved crown molding to your design. Use this detailed acanthus carved molding at the top of a wall to separate the wall and ceiling with a stylish accent. This decorative crown molding is available in Basswood and Hard Maple.
- Material: Solid Wood
- Style: Traditional
- Width: 5 1/4"
- Depth: 1 1/4"
- Length: 95 1/2"
- Wood types: Basswood, Hard Maple
Specifications
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 1 1/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 5 3/4" |
| Length | 96" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like