Legacy Heritage 5 Inch Acanthus Fluted Column Island Leg Post
The Legacy Heritage 5 Inch Acanthus Fluted Column Island Leg Post brings the elegance of a classic post to your design. Use this fluted column with acanthus leaf accent to support an island, counter tops, cabinets, and more. Available in Alder, Cherry, Hard Maple, White Birch, and Rubberwood.
- Material: Solid Wood
- Style: Traditional
- Width: 5"
- Depth: 5"
- Height: 35 1/2" or 42"
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Rubberwood, White Birch
Specifications
| Additional Information | Bottom Block Height: 7 1/4" |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Top Block Length | 5 3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like