Legacy Heritage 6 Inch Modern Column Post Island Leg
The Legacy Heritage 6 Inch Modern Column Post Island Leg brings the beauty of a classic column to your design. This square post is great for entryways, kitchen islands, under cabinets, counters, mantels, and more. It is offered in five popular wood species - Alder, Cherry, Hard Maple, White Birch, and Rubberwood to complement any decor.
- Material: Solid Wood
- Style: Traditional
- Width: 6"
- Depth: 6"
- Length: 35 1/2", 42"
- Shrink wrapped for protection during shipping
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Rubberwood, White Birch
Legacy Heritage 6 Inch Modern Column Island Leg Specifications
Specifications
| Additional Information | Bottom Block Height: 6" |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 6" |
| Finish | Unfinished |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Modern, Transitional |
| Top Block Length | 6" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like