Legacy Heritage 6 Inch Square Bullnose Taper Bun Foot
The Legacy Heritage 6 Inch Square Bullnose Taper Bun Foot brings a stylish look to furniture and cabinets. This 6-inch bun foot features a square shape with tapered end and grooved accent. With five wood choices, you can coordinate with existing wood pieces.
- Material: Solid Wood
- Style: Transitional/Modern
- Width: 3"
- Depth: 3"
- Length: 6"
- Base Width: 1 1/2"
- Shrink wrapped for protection during shipping
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Rubberwood, White Birch
Specifications
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 3" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 6" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Contemporary, Modern, Transitional, Simplistic |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like