Legacy Heritage Acanthus Embossed Applique
Add a distinctive design element to your project with this intricately detailed acanthus leaf applique from Legacy Heritage. Acanthus leaf designs have been a popular design element for centuries and complement any design style. Legacy appliques are heat embossed to create a beautiful design piece. 4 1/4-in. x 3 5/8 inch
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5/16" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/4" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 5/8" |
| Wood Type | Rubberwood |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like