Legacy Heritage Embossed 12 Inch Applique
This 12-in. embossed applique will add a pretty and stylish accent to any design. These heat embossed appliques are made of mulit-layered pressed woods that are created using high heat and extreme pressure. They are produced using the same molds and techniques used over a century ago. Pair this left applique with the right one for a coordinated design.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5/16" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 3" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 12 1/4" |
| Wood Type | Rubberwood |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like