Legacy Heritage Traditional Queen Anne Small Leg
During and after Queen Anne's reign, furniture began to feature curved shapes and was less ornate. It also saw the introduction of the cabriole leg which still bears her name. This smaller, 6-inch, Queen Anne leg is ideal for giving a classic look to old furniture or for construction of a new piece. In your choice of four hardwoods, this leg is unfinished and ready to stain.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 4 1/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 6" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like