Legacy Heritage Transitional Arts And Crafts Corbels
Our hand carved Legacy Arts and Crafts corbels are exquisite in quality, detail, and value! The Arts and Crafts style, much like Mission-style, features traditional craftsmanship with strong lines and and tailored edges. The Legacy 18 1/2" Arts and Crafts corbel embodies this design style with its simple lines and elegant beauty. This hand carved corbel is perfect for any load-bearing application including kitchen cabinets, bars, mantels, entryways, and decorative ceiling supports. With four premium wood choices, we have a corbel to suit any design need.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Solid Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like