Brass Accents Letter Mail Slot With Double Flap
This pretty and functional Mail Slot is made from solid brass material. Mail slot has flaps on both sides of the door. The exterior is a spring-loaded flap and the interior is a gravity flap. In choice of five finishes to match your other hardware.
Hole size required is 2 3/8" x 8 3/8" for this 3" x 10" mail slot.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Additional Information | Hole Size Required Is 2 3/8" X 8 3/8" For This 3" X 10" Mail Slot. |
| Brand | Brass Accents |
| Boring | 8 7/8" |
| Height | 3" |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 1/2" |
| Unit of Measure | Sold Each |
| Width | 10" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like