Brass Accents Lion 7 1/2 Inch Door Knocker
Brass Accents Lion 7 1/2 Inch Door Knockeris a gorgeous cast brass replica of the classic lion head door knocker popular in England during the Victorian age. Its massive 7 1/2 inch size makes an imposing statement on any entryway. Especially impressive in any of our antique finishes. Fasteners included for a standard 1 3/4" thick door.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Brass Accents |
| Boring | 3 3/4" |
| Height | 7 1/2" |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 1 3/4" |
| Unit of Measure | Sold Each |
| Width | 3 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like