Nostalgic Warehouse 3 1/2 Inch Steeple Tip Residential Radius Hinge
Nostalgic Warehouse 3 1/2 Inch Steeple Tip Residential Radius\ Hinge adds a classic, timeless look to your door without compromising durability and strength. Recommended for lighter, residential doors and available in seven finishes to compliment other Nostalgic Warehouse hardware pieces. Made of solid steel.
Specifications
| Additional Dimensions | Knuckle Length: 13/32" |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Height | 5 13/32" |
| Leaf Height | 3 1/2" |
| Leaf Width | 2" |
| Material | Steel |
| Projection | 3/32" |
| Thickness | 2.2 MM |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like