Nostalgic Warehouse 4 Inch Steeple Tip Residential Radius Hinge
Nostalgic Warehouse 4 Inch Steeple Tip Residential Radius Hinge is made of solid brass with iconic steeple tips and rounded corners. Recommended for lighter, residential doors and available in seven finishes to compliment other Nostalgic Warehouse hardware pieces. Choose between square or radius corners for further customization.
Specifications
| Additional Dimensions | Knuckle Length: 19/32" |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Height | 5 29/32" |
| Leaf Height | 4" |
| Leaf Width | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Projection | 3/32" |
| Thickness | 2.5 MM |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like