Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - Oval Flute Crystal
The Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - Oval Flute Crystal features an Oval Crystal Knob with fluted edges and classic Egg & Dart Plate for an elegant combination. The distinctive plate with ornate crown and foot is made of solid (not forged) brass. Choose from seven beautiful finishes to complement any decor.
Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - Oval Flute Crystal Features:
- Forged Brass Construction
- Ideal for home restoration
- Operates with many pre-1950 door locks
- Hand assembled in America
- 5-year warranty for Mechanical and Finish
- Reversible for right or left hand door
- Plate Dimensions: 2-5/8" x 8-3/4"
- Knob Size: 1-5/8" x 2-3/4" oval
- Projection: 2-5/16"
- Door Thickness: 1-3/8" - 1-3/4"
- Backset: 2-1/4"
Nostalgic Warehouse Egg & Dart Interior Mortise Door Set - Oval Flute Crystal Specifications:
Specifications
| Additional Information | Mortise |
| Height | 8 3/4" |
| Material | Brass/Crystal |
| Projection | 2 13/16" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Neo-classical: 1660 - 1800 |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 5/8" |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Color | Clear |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like