Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - Meadows Knobs
The Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - Meadows Knobs features a classic Mission long plate with square corners and clean lines and a beaded Meadows knob. The plate is made of solid forged brass for durability and beauty. Available in five popular finishes.
Nostalgic Mission Interior Mortise Door Set - Meadows Knobs Features:
- Forged Brass Construction
- Ideal for replacing skeleton-key interior mortise locks on vintage doors
- Passage/Privacy sold as complete set with latch and strike plate
- Works with many original (pre-1950) locks
- Hand assembled in the USA.
- 5-year warranty for Mechanical and Finish
- Knob Dimensions: 2 1/4" diameter
- Plate Dimensions: 2 1/2" W x 7 1/4" H
- Door Thickness: 1 3/8" - 1 3/4"
- Cross Bore: 3/4"
- Backset: 2 1/4"
The Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - Meadows Knobs Includes: 2 door knobs and plates for both sides of door, strike and face plate, mortise spindle, mortise lock with 2 keyhole covers, skeleton key, and mounting screws.
The Nostalgic Warehouse Mission Plate Interior Mortise Door Set - Meadows Knobs Specifications:
Specifications
| Additional Information | Mortise |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Height | 7 1/4" |
| Material | Brass |
| Projection | 2 1/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Arts & Crafts: 1890 - 1920 |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like