Nostalgic Warehouse Victorian Interior Mortise Door Set - Meadows Knob
Nostalgic Warehouse Victorian Interior Mortise Door Set - Meadows Knob features an ornate Victorian Plate paired with the stylish Meadows Knob. Made of solid brass and available in seven popular finishes.
Nostalgic Warehouse Victorian Interior Mortise Door Set - Meadows Knob Features:
- Forged Brass Construction
- Ideal for replacing skeleton-key interior mortise locks on vintage doors
- Passage/Privacy sold as complete set with latch and strike plate
- Works with many original (pre-1950) locks
- Hand assembled in the USA
- 5-year warranty for Mechanical and Finish
- Plate Dimensions: 2 7/8" x 8 1/4"
- Knob Dimensions: 2 1/4"
- Door Thickness: 1 3/8" - 1 3/4"
- Backset: 2 1/4"
The Nostalgic Warehouse Victorian Interior Mortise Door Set - Meadows Knob Includes: Door knobs and long plates for both sides of door, strike and face plate, mortise lock w/2 keyhole covers, mortise spindle, skeleton key, and mounting screws.
The Nostalgic Warehouse Victorian Interior Mortise Door Set - Meadows Knob Specifications:
Specifications
| Additional Information | Mortise |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Height | 8 1/4" |
| Material | Brass |
| Projection | 2 5/16" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Victorian: 1837 - 1910 |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like