Premier Copper 33 Inch Scroll Apron 50/50 Double Bowl Kitchen Sink
This is an oversized item. An additional $125.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
Uncompromising quality, beauty, and functionality make up this Premier 33" Copper Hammered Kitchen Scroll Apron 50/50 Double Basin Sink. Each Premier Copper Sink is optimized to allow ample room to deck mount your faucet in a standard 25" counter top. The front of the sink has a stunning decorative pattern that will give your kitchen an added element of sophistication.
FEATURES:
- Configuration: Apron Front 50/50 Basin Split
- Apron Design: Scroll
- Color: Oil Rubbed Bronze
- Inner Dimension:
- Left Basin 15" x 19" x 9"
- Right Basin 15" x 19" x 9"
- Outer Dimension: 33" x 22" x 9"
- Apron Depth: 9"
- Installation Type: Under Counter or Surface Mount
- Divider: 1" Wide(Optimized)
- Countertop Depth Required: 25" Front to Back
- Material Gauge: Industry Best (14 Gauge or .0625")
- Drain Size: 3 1/2"
- Suggested Drain Models: 223582 or 223583
- Drain sold separately
- Garbage Disposal: OK
- Faucet Mounting: Counter Deck Mount
- Hand Made
- 100% Recyclable
- Composition: 99.7% Pure Recycled Copper
- Lead Free (less than .01%)
- Patina: Fired
- Packaging: Wood Crate
- Warranty: Limited Lifetime
- Code / Standard Compliance: IAPMO / cUPC Listed
- Care Instructions
- Mounting Instructions
- Warranty Information
- Copper Sink Wax
- Matching Copper Tiles
- Matching Light Fixtures, Switch plates and Outlet Covers
- Matching Bathroom Accessories
INCLUDED:
SUGGESTED ACCESSORIES:
Specifications
| Additional Information | |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Premier Copper Products |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Height | 9" |
| Length | 33" |
| Material | 14 Gauge Copper |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 22" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like