Premiere Copper 33-Inch Kitchen Rounded Apron Single Basin Sink
This is an oversized item. An additional $125.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
Take your kitchen to the pinnacle of luxury and country charm with this stunning Premier Copper 33 inch hammered copper, rounded apron, single- basin sink.
FEATURES:
- Configuration: Rounded Apron Front Single Basin Sink
- Design: Hammered Copper Surface
- Color: Oil Rubbed Bronze
- Installation Type: Under Counter or Surface Mount
- Inner Dimension: 31" x 21" x 9"
- Outer Dimension: 33" x 24" x 9"
- Apron Depth: 9"
- Rim: 1" Left-Right-Back
- Apron Front Rim: 2"
- Countertop Depth Required: 25" Front to Back
- Material Gauge: Industry Best (14 Gauge or .0625")
- Drain Size: 3 1/2"
- Suggested Drain Models: 223582 or 223583
- Drain sold separately
- Garbage Disposal: OK
- Faucet Mounting: Counter Deck Mount
- Hand Made
- 100% Recyclable
- Composition: 99.7% Pure Recycled Copper
- Lead Free (less than .01%)
- Patina: Fired
- Packaging: Wood Crate
- Warranty: Limited Lifetime
- Code / Standard Compliance: IAPMO / cUPC Listed
- Care Instructions
- Warranty Information
- Copper Sink Wax
- Matching Copper Tiles
- Matching Light Fixtures, Switch plates and Outlet Covers
- Matching Bathroom Accessories
INCLUDED:
SUGGESTED ACCESSORIES:
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Additional Information | |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Height | 9" |
| Length | 33" |
| Material | 14 Gauge Copper |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 24" |
| Brand | Premier Copper Products |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like