Premier Copper Hand Hammered Copper Single Robe Hook
Premier Copper Hand Hammered Copper Single Robe Hook is a perfect addition to any room in your home. Constructed from Grade A, 17-gauge recycled copper, this handsome robe hook is handmade by experienced artisans into a functional work of art that can be seamlessly matched with all Premier Copper Products. Beautiful oil rubbed bronze finish.
FEATURES:
- Configuration: Single Robe Hook with Square Mounting Plate
- Design: Hammered Copper Surface
- Color: Oil Rubbed Bronze
- Hook Length: 3"
- Number of Hooks: 1
- Inner Dimension: 3" x 3" x 1/4" Mounting Plate Only
- Outer Dimension: 3" x 3" x 3 1/4"
- Installation Type: Wall Mount (2 screws)
- Material Gauge: 17
- Hand Made
- 100% Recyclable
- Composition: 99.7% Pure Recycled Copper
- Lead Free (less than .01%)
- Patina: Fired
- Packaging: Recycled Cardboard Box
- Warranty: Limited Lifetime
- Mounting Hardware (Dry Wall Anchors and Oil Rubbed Bronze Screws)
- Mounting Instructions
- Care Instructions
- Copper Sink Wax
- Matching Copper Tiles
- Matching Light Fixtures, Switch plates and Outlet Covers
- Matching Bathroom Accessories
INCLUDED:
SUGGESTED ACCESSORIES:
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Additional Information | |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Height | 31/4" |
| Length | 3" |
| Material | 17 Gauge Copper |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Premier Copper Products |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like