Quiet Glide Rolling Hook Library Ladder Hardware Kit - 20 Inch Ladder
- Ladder hardware kit is for 20 Inch Wide ladders only!
- Complete library ladder hardware kit is for an 8 ft. wooden ladder; additional rung support hardware is needed for ladders over 8 feet.
- Upper guides feature rolling hook fixture that combines the smooth and quiet rolling action with the convenience to remove the ladder to another section of rail.
- Great for ladders that need to be removed from the rail or multiple walls sections
- Non-braking, free rolling
- Weight capacity: 300 lbs
- Cannot be used for curved rail applications
- Hardware kit has a durable powder coat finish that contains (2) rolling upper guides, (2) bottom wheels, (7) ladder step supports, (1) 1/4-20 High Speed Steel Screw Tap, and hardware fasteners; ladder not included
- Additional rails and rail components are needed to complete the ladder system, purchased separately
Quiet Glide Rolling Hook Library Ladder Hardware Kit Installation Manual
Specifications
| Brand | Quiet Glide |
| Height | 5 1/2" |
| Material | Aluminum |
| Projection | 4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 3/4" |
| Additional Information | Rolling Hook |
| Instructions | |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like