R. Christensen Seize Recessed Cabinet Pull
Recessed pulls are a great choice when you are looking to maintain a flush look on your slab doors. The Seize Collection has rectangular recessed pulls that would make a great fit on sliding doors and give your home a bold new contemporary look.
Specifications
| Additional Dimensions | Hand Clearance: 5/8" |
| Base Diameter | 5 27/32" |
| Boring | 160MM |
| Brand | R. Christensen |
| Depth | 7/8" |
| Length | 7 1/16" |
| Material | Zinc |
| Style | Contemporary |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like